Akvaryum Balıkları ve Yavru Zebra Akvaryumu

Akvaryum, hem görüntüsü, hem ekosistemi, hem canlıları, hemde öğretici durumu ile büyük keyif veren bir hobi olarak düşünebiliriz. Aynı zamanda bireyin seveceği türden balık ekosistemi ile kişiye özel bir hobiye dönüşür yavru balıklar, süslü balıklar, bitki sistemi vb gibi birçok türde çalışmalar yapılabilir. Yavru beyaz zebra akvaryumu kuruyoruz, makalemizde bu konuda bilgi ve video bulacaksınız…

Zebra balığı (Danio rerio), doğal yaşam alanı Asya olan, yaklaşık 4-6 cm boyunda, yumurtayla çoğalan tropikal bir balık türüdür. Diğer akvaryum balıklarıyla barışçıl olmakla beraber çiftleşme döneminde geçimsiz olabilir, çok hareketli, barışçıl bir balıktır. Akvaryumda kolayca çoğaltılabilir. Yüzecek geniş alan bulunduran, bitkilendirilmiş akvaryumları sever. Zebra balıkları sürü balıklarıdır. Akvaryumda grup halinde beslenmesi gerekir.

Akvaryumumuda zemin kumu, balıkların saklanacağı oyun alanları şato, batık gibi nesneler, havalandırma motoru, filtre motoru, derece ve ışık gibi ekipmanlar olmasına özen gösteriyoruz.

Akvaryumumuzu kurmadan önce tüm ekipmanlarımızı sadece su ile temizce yıkıyoruz, ve ardından zemin kumunu çeşitli yüksekliklerde olacak biçimde yayıyoruz. balıkların akvaryum içinde rahat dolaşabilmesi için biz lambayı suyun içine değil akvaryumun tavan kapağına monte ediyoruz. yine filtre ve ekipmanları köşelerde kullanarak boru hatları mümkünse düzgün bir biçimde çıkartarak balıkların doğal ortamını pek bozmamaya çalışıyoruz. Akvaryumu bu şekilde 3-5 gün gibi bir süre boş çalıştırdıktan sonra balıklarımızı aktarıyoruz.

Videomuzda yavru zebraların bu akvaryumdaki yaşam halini görüyoruz, özellikle yemleme sonrası balıkların yem yeme anları, birbirlerine karşı tavırları ve kısacası bir ekosistemde neler olup bittiğini izliyoruz.

Zebra Balığı Standartları
– Coğrafik Kökeni Güney Doğu Asya
– Beslenme Biçimi Hem etçil, hem otçul
– Davranış Biçimi Barışçıl
– Kendi Türlerine Davranışı Barışçıl
– Cinsiyet Ayrımı Erkeklerin biraz daha renkli olurken dişiler daha şişkin olurlar.
– Yüzme Seviyesi Orta-Yüzey
– Sıcaklık 18°C – 24°C
– En Fazla Büyüdüğü Boy 6 cm.
– En Az Akvaryum Hacmi 50 litre
– Su Sertliği 6 – 16 °dH
– pH 6.5 – 7.5

Zebra balıkları, sürü davranışı gösteren balıklar olduklarından akvaryum hacminize göre en az 4-8’li gruplar halinde beslenmelidir. Akvaryumun tabanını yoğun şekilde kum ve bitkilendirip, yüzey bölümünde geniş yüzme alanları bırakırsanız zebralarınız çok hızlı bir şekilde geliştiğini görebilirsiniz. Filtrelemenin iyi olduğu, pH’ın 7.5’tan büyük olmadığı ve suyunun çok sert olmadığı her akvaryumda rahatlıkla bakılabilir, akvaryum ile ilgililenmeye yeni başladıysanız rahatlıkla bakabileceğiniz balıklar olarak nitelendirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir