23 Kasım 2018 Black Friday Cuma indirimleri günün ilk saatlerinden itibaren başladı. Hangi markalarda yüzde kaç indirim yapılıyor? Black Friday Kara Cuma indirimleri bu yıl Şahane Cuma ya da Efsane Cuma indirimleri olarak isimlendirildi. Dünyanın tüm ülkelerinde yapılan Kara Cuma (Black Friday) indirimleri Türkiye’de de yoğun bir şekilde devam ediyor. Bazı markalar indirimi 24 saat ile kısıtlamayarak 5 gün süren indirim haftasına dönüştürdü. Bazı internet e-ticaret platformlarının indirim yapmak yerine, geçtiğimiz hafta yüzde 100 artırdıkları fiyatları geri düşürdükleri iddia ediliyor.

Black Friday (Kara Cuma) İndirimlerinde hangi markalar rağbet görüyor?

Black Friday (Kara Cuma) için Türkiye’de de pek çok kampanya düzenleniyor. Türkiye’de firmalar çoğunlukla, Black Friday yerine Efsane Cuma, Süper Cuma, Şahane Cuma gibi isimlerle tüm dünyada yaşanan bu alışveriş çılgınlığına dahil oluyor. Peki Black Friday’da hangi markalarda indirim var?

BLACK FRİDAY İÇİN HANGİ MARKALARDA İNDİRİM VAR?

Black Friday, Türkiye’de Efsane Cuma, Süper Cuma, Şahane Cuma gibi isimlerle yapılıyor. Pek çok marka ve perakende devi 23 Kasım Cuma günü yani bugün büyük indirimlerle satış yapıyor. Türkiye’de indirim yapılan markalar şu şekilde:

Efsane Cuma (BLACK FRİDAY / Kara Cuma)- Hepsiburada

22 Kasım perşembe günü saat 20:00’de başlayıp, 24 Kasım saat 12:00’de sona erecek. 32 kategoride indirimin yapılacağı Efsane Cuma kapsamında bir günde 45 günlük satış yapmayı hedefliyor.

Efsane Cuma (BLACK FRİDAY / Kara Cuma)- GittiGidiyor

Black Friday’e “Süper Cuma” kampanyasıyla katılan GittiGidiyor’dan yapılan açıklamaya göre 23 Kasım Cuma günü geçerli olacak kampanya kapsamında tüketicilere yüzde 80’e varan oranda indirim sunulacak. Kampanya perşembe gününü cumaya bağlayan gece saat 00:00’da başlayacak ve 24 saat boyunca devam edecek.

Efsane Cuma (BLACK FRİDAY / Kara Cuma)- Amazon Türkiye

ABD’de Black Friday’in önemli adreslerinden biri olan Amazon, iki ay önce hizmet vermeye başladığı Türkiye’de bugüne ‘Beklenen Cuma’ adını verdi. 19-26 Kasım arasında düzenlediği “Beklenen Cuma” haftasında farklı kategorilerde indirimli fiyatlar ve 50 TL üzeri alışverişlerde ücretsiz teslimat hizmeti sunacak. 26 Kasım’daki Cyber Monday (Siber Pazartesi) ise Amazon’un Türkiye sitesinde ‘En İyi Pazartesi’ kampanyası olarak tüketicilerin karşısına çıkacak.

Efsane Cuma (BLACK FRİDAY / Kara Cuma)-Arçelik

Yerli teknoloji firması Arçelik ise Black Friday’e “Cuma Aşkına” indirimleriyle katılıyor. 19 Kasım Pazartesi gününden 25 Kasım Pazar gününe kadar devam edecek olan kampanya kapsamında seçili elektronik ürünlerde 3000 TL’ye varan indirimler sunulacak.

Efsane Cuma (BLACK FRİDAY / Kara Cuma)- Media Markt

Elektronik perakende zinciri Media Markt, Black Friday’e “Şahane Cuma” indirimleri adı altında katılıyor. Şirket, bu kapsamda Media Markt mağazalarının yanı sıra e-ticaret sitesi üzerinden de indirim kampanyaları düzenleyecek.

BLACK FRİDAY / Kara Cuma- Teknosa

Teknoloji perakendecisi Teknosa, Black Friday kampanyalarını “Tekno Cuma” indirimleri çatısı altında tüketicilere sunacak. İndirimler hem Teknosa mağazalarında hem de online satış kanalında geçerli olacak.

BLACK FRİDAY / Kara Cuma Nedir?

ABD başta olmak üzere tüm dünyada yaşanan alışveriş çılgınlığı Black Friday, bilinen diğer adıyla “Kara Cuma” kampanyaları Türkiye’ye de sıçradı. ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma – kasım ayının dördüncü cuma gününe özel olarak düzenlenen indirim kampanyaları furyası yapılıyor. Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Kanada ve Ingiltere’de de Black Friday günü vardır, ve internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar.

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

9 yorum

  1. İndirimli katalogların yarın gelecek olanları da yükler misiniz. Şu içinde televizyon ve telefonların olduğu katalog

  2. Arkadaşlar son aktüel ürün kataloğunu tedarik edebildiniz mi acaba

  3. Kızlar bana bir indirim kupon kodu verir misiniz aramadığım yer kalmadı nereden bulacağımı bilemedim ya

  4. Güncel çekilişler içinde iphone8 çekilişi vardı da hangi marka yapıyordu bulamadım bir türlü

  5. Sayın cumhurbaşkanım şunlara bir emir ver de her gün indirimli ürün satışı yapsınlar. Yapmayanların ayaklarını kırsınlar 🙂

  6. kampanyamerkez gerçekten de yılların sitesi ve her zaman insanların yararına yayın yapıyorlar. Tebrik ederim karşiim

  7. Şok market aktüel ürünlerini de çarşamba günlerinden önce verelim

  8. 2018 yılında da en çok çekiliş sizlerden bekliyoruz saygın site kampanyamerkez.com

  9. Samsung telefon kampanyası yok mu ya? Hani iphone telefonlara tepki varsa Samsung indirimli satılsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir