Son zamanlarda artık herkesin 7/24 cep telefonu ile daimi ilgilenmesi gayet normalleşmiş bir durumda. Hemen hemen çoğu telefon kullanıcılarında resim kamerası özellikli telefon sahibi olduğu da bir gerçek. Arkadaşlarımızın, ailemizin, yediğimiz yemeğin, giydiğimiz kıyafetin ve kendimizin fotoğraflarını çekip çekip sosyal medya’da paylaşıyoruz. Tabiki bu vaziyet yaşadığımız anları ebedi kılmak yerine güzel bir yaklaşım, ayrı olarak yeni takipçiler kazandığınız ve fotoğraflarınıza beğeniler topladığınız en popüler fotoğraf paylaşım uygulaması olan instagram’da şüphesiz bu paylaşımların bu kadar popüler olmasının bir başka nedeni.

2010 seneninde kurulduğundan beri instagram 200 milyon’un üzerinde bir kullanıcı sayısına sahip. Aşağıda bu rakamın demografik özelliklerini görebilirsiniz.

%50 iPhone, %50 Android kullanıcısı
Kullanıcıların %68’i bayan, %32’si erkek
Kullanıcıların %90’ının yaş vasatisi 35’in altında
Kullanıcıların %24’ü uygulamayı günde birkaç kez kullandığını paylaşıyor.
Kullanıcıların %65’i Amerika’nın dışındaki ülkelerde yaşıyorlar
Günde vasati 1.6 milyar beğeni oluyor
Bir hayli büyük şirket ürünlerini genç yaş grubuna pazarlarken çok ciddi çalışmalar yapıyor. Zira Y jenerasyonu kendilerine gelen mailleri okumadan silebiliyorlar veya şirketlerin ürünlerini izlemiyorlar.Dolayısı ile instagram’ın büyüyen rakamına bakıldığında, şirketler yalnızca 200 milyon’dan fazla kullanıcı sayısına erişmekle kalmıyor, ayrıca ürünlerini satmakta zorlandıkları yaş grubuna da kolayca erişmiş oluyorlar.

Şirket’inizin genç nufusa ürün satmadığını ve ferdi kullanıcıları amaçlamadığını düşünebilirsiniz. Ancak, instagram hala şirketinizin bulunması şart olan ve müşterilerle etkileşim içerisinde bulunması gereken bir platform. Paylaşılan fotoğraf ve video’lar sosyal medya’daki tanılılırlık açısından çok büyük bir pozitif geri dönüş sağlayacaktır.

Şayet müessesenizin bir instagram hesabı varsa veya yeni açacaksanız, aşağıda Müesseseler için Instagram Kullanım İpuçları’nı da dikkate alarak paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

1- Enteresan muhtevalar paylaşın: Son emeliniz ürün satışı olabilir, sadece satış bilgileri paylaşmayın. Instagram’ı takipçileriniz ile şirketiniz ile ilgili bilgiler paylaşmak içinde kullanabilirsiniz. Markanızın arkasındaki kişileri burada paylaşabilirsiniz.

2- Zamanlama: Her ne kadar 200 milyondan fazla kullanıcı olsa’da diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi kullanıcıların en çok etkileşim içerisinde oldukları vakitleri iyi çözümlemek gerekir. Ne yazık ki, herkes için sabir bir vakit dilimi yok ancak istatistiklere göre sabah 9 ile akşam 9 arasında paylaşılan fotoğrafların beğeni oranı daha yüksek. Ayrıca, bir hayli kullanıcı ise saat 3-4 arası hesaplarına giriş yapıyorlar.

3- Hashtag’ler ehemmiyetlidir: Evvelce olsa garip gelecek derdim ancak zamanımızda hashtag paylaşımının ehemmiyetini bilmeyen yoktur.Dolayısı ile paylaşılan muhtevalarda kesinlikle hashtag ilave edin. Instagram, insanları izleme ve fotoğrafları beğenme platformu değildir sadece, aynı zamandailginç muhtevalara erişmenizi sağlayacak bir arama platformudur. Hashtag kullanımı konusunda yazımı önceden burada paylaşmıştım.

4- Video paylaşımları yapın: Instagram’ın video özelliği video paylaşım uygulaması olan Vide’dan daha popüler. Sadece paylaşılan video’lar eğlenceli olmakla kalmıyor bu arada kullanıcılarla etkileşim oluşmasını sağlıyor. Büronuzun video’sunu çekebilir, veya devam eden bir etkinliğinizi kayda alıp paylaşabilirsiniz. Kullanıcılar, video paylaşımları ile daha çok büro sonrası saatlerde daha çok etkileşim oluşturup, geri dönüş yapıyorlar.

5- Instagram Filtreleri kullanın: Instagram’ın belkide en ehemmiyetli özelliklerinde biri de normal bir fotoğrafı bir kaç dokunuşla bir sanat yapıtına çevirmenize imkan sağlayan özelliklerinin olması. Doğru filtreyi seçmek takipçi sayınızın artmasına veya azalmasına da kapı aralayabilir. Açık tondaki fotoğraflar kapalı tonlara göre ve kırmızı ve turuncu renkteki resimlere göre mavi renk de daha popüler. En etkin 3 filtre ise Normal veya Filtresiz, Mayfair ve Inkwell.

1 Yorum

  1. Geçen hafta mailime bir hediye kupon göndermiştiniz. Onu kullandım bir kupon kodu daha gönderebilir misiniz acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir