Söz konusu bebekler olunca beslenme de daha bir anlam kazanıyor. Onların sağlıklı beslenmesi, gelecekte sağlıklı olmaları ve sağlıklı nesiller yetişmesi için de son derece önemli. Bebeklerin ne yemesi gerektiğini az çok biliyoruz. Peki bebekler ne yememeli?

Öncelikle şunu belirtelim, Çekirdek Sanat sitesinde yer alan bilgilere göre bebeğiniz için anne sütü kadar iyi bir besin yoktur. Bu nedenle özellikle ilk altı ay bebeğinize sadece anne sütü vermeniz gerekmektedir. Ek besinleri ancak altı aydan sonra vermelisiniz. Bu uyarımızı da yaptıktan sonra bebekler ne yememeli onu anlatalım. Altı aylık dönemden bir yaşına gelene kadar özellikle bazı besinleri bebeğinizden uzak tutmalısınız. Çünkü bu besinlerle birlikte alerji ve hatta zehirlenme bile gelişebilir. Bal, yumurta akı, inek sütü, çikolata gibi gıdalardan uzak durmalısınız. Salam, sosis, sucuk gibi bol baharatlı işlenmiş etler, deniz ürünleri ve konserve gıdalar da bebeğiniz için uygun değildir.

Bebekler Ne Yememeli?

Fazla tuz da bebeğinizin böbreklerine zarar verir. Büyüdüğünde de yüksek tansiyon sorunu yaşaması muhtemeldir. Şekerli gıdalardan da uzak durmanızda fayda var. Şeker de obeziteye neden olabileceği gibi ileride farklı hastalıklara zemin hazırlayabilir.

Meyvesiz olmaz, ancak bebeğinize uygun olmayan meyveler söz konusu. Peki bebekler hangi meyveleri yememeli? Bu anlamda çilek, domates, kivi gibi alerji potansiyeli yüksek meyvelerden uzak durmalısınız. Bebekler hangi meyveleri yememeli konusunu anlatırken elmanın her dönem bebekleriniz için faydalı bir meyve olduğunu da söylemeden geçmeyelim, yeni bir çocuk yapmak istemiyorsanız, doğum kontrol hapı isimlerine bakarak korunabilirsiniz.

Ebeveynlerin uzmanlara sıkça sordukları bir diğer soru da bebekler ne zaman yemek yer sorusudur. Uzmanların bebekler ne zaman yemek yer sorusuna cevaben söyledikleri ise bir yaş sonrasıdır. Yani bebeklerinizi bir yaşından sonra yemek masasına oturtabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir